הרצאות העשרה לקהל הרחב

  • משך כל הרצאה כשעה ורבע + זמן לשאלות

  • כל נושא הרצאה יכול להיות מועבר כסדנה חוויתית המותאמת לצרכים הספציפיים של כל קבוצה. 

לו הייתי רוטשילד! כסף והשפעתו על חיינו


כסף מנהל את חיינו ומשפיע מאוד על יחסינו במשפחה. לכסף משמעות רגשית של כוח ושליטה ('בעל המאה הוא בעל הדעה') הוא מעורר חרדה ותחושת בטחון (האם יש לנו מספיק?) בושה ואשמה (על בזבזנות, השוואה לאחרים), מעורר אשליה שכשיש כסף יש גם אושר. תחושת הערך שלנו נשפטת דרך הכסף, וסגנון החיים מתעצב דרך הכסף. יחד עם זאת מעטים מאתנו קיבלו חינוך מושכל בילדות כיצד להתנהל עם כסף. רכשנו עמדות לא מודעות מהמשפחה והתרבות כלפי כסף- הוא טוב/ משחית/ איך משיגים אותו ועוד. לעיתים לא למדנו איך לווסת את הדחפים הקשורים בכסף, לנהל תקציב. בגיל המבוגר כספים קשורים ליחסים עם הילדים הבוגרים ולנכדים- כמה וכיצד לתת להם, וכמה לעצמנו. מתחים בין אחים. כתיבת צוואות. כיצד להנות מהכסף בתבונה. על כל זאת ועוד בהרצאה המרתקת על כסף במעגל החיים.

אשלב בהרצאה דוגמאות, עצות, קטעים מסרטים וסדרות, ויהיה מקום לשאלות.
ילדים קטנים סוחבים על הידיים - ילדים גדולים על הלב... יחסי הורים וילדים בוגרים


יחסי הורים ילדים בילדות ובגיל ההתבגרות אינטנסיביים, ומאמץ רב מושקע בהצלחתם. אך היחסים ממשיכים שנים רבות אחר כך כשהילדים מתבגרים. הם כבר בשנות העשרים, שלושים, בונים משפחות, מביאים ילדים משלהם. ועדיין- עבור הוריהם, הם 'הילדים'.

בהרצאה אדבר על הדילמות שיש להורים כשילדיהם הופכים מבוגרים. תקופת הצבא, היציאה מהבית, חיפוש המקצוע, בני הזוג. הורים מתלבטים כיצד להשאר משמעותיים, להשפיע, כמה כסף לתת, ועבור מה. להורים ממשיך להיות אכפת, הם דואגים, ורוצים למנוע טעויות. עם זאת ההורות בגילאים הבוגרים היא פסיבית כי 'הילדים מחליטים על חייהם'. הם עצמאיים, חוץ מהעצמאות הכלכלית...

במפגש נתיחס לאתגרים שיש ביחסים בגילאים אלו. כיצד כדאי לעדכן את התקשורת, לפתור אי הסכמות. ליצור דיאלוג וגם גבולות שיאפשרו יחסים טובים וקרובים לשנים רבות קדימה.
ויסות רגשי - לנהל רגשות, במקום שהם ינהלו אותנו...


כולנו רוצים יותר רגשות 'חיוביים'- שמחה, תשוקה, אהבה, אופטימיות. רוצים להעלים רגשות 'שליליים' כמו: חרדה, כעס, בושה, קנאה, פסימיות, ודומיהם. גם התרבות מעודדת 'פסיכולוגיה חיובית', ומנסה לדחוק רגשות המקשים על החיים.

בהרצאה נבין, שאי אפשר לשלוט ברגשות בכוח, 'אי אפשר לשכנע רגש בעזרת הגיון'. מה שכן, אפשר לווסת את הרגש! לאזן אותו, לשמור על מידתיות בעוצמה שלו. להתנהל כך שלא כל רגש יתפרץ בחוסר שליטה. להתאים את הרגש לנסיבות. רגשות סוערים מידי, מגיעים מהמוח הרגשי שלנו, מפעילים אותנו כאילו היינו בסכנת הישרדות בגו'נגל, נלחמים בנמר העומד לטרוף אותנו. הסערה הרגשית מונעת מאתנו לחשוב בשיקול דעת. אנחנו תוקפים או בורחים וגורמים לנזק לעצמנו ולסביבה.

בהרצאה אסביר כיצד אפשר לוסת את הרגשות- לזהות את הגירוי שמפעיל אותנו, להבין את 'ההגיון של הרגש', ולהרגיע את הגוף וההגיון בעזרת טכניקות פשוטות. אתבסס בעיקר על עקרונות גישת הסומטיק אקספיריאנס SE של פיטר לוין.

אשלב בהרצאה דוגמאות, עצות, קטעים מסרטים וסדרות, ויהיה מקום לשאלות.
לדבר מתוך הלב... איך לנהל דיאלוג קרוב ואכפתי


כולנו רוצים לקיים דיאלוג קרוב עם האנשים החשובים בחיינו. שנוכל להקשיב ושיקשיבו לנו. שיבינו אותנו, שתהיה אמפטיה, אכפתיות. שנוכל לשתף בתכנים שלא תמיד נעימים לנו. שתהיה כנות בשיחה ולא פוזה. שאם יש אי הסכמה אפשר יהיה לדבר עליה ולא 'להתפוצץ' בכעס והאשמות. שאם צריך להציב גבולות אפשר יהיה לעשות זאת בצורה מכבדת ולא משפילה.

בהרצאה נדבר כיצד אפשר לקיים שיחה כזו- ליצור את התנאים, את העמדה הרגשית המתאימה, הטכניקות. נזהה את המכשולים ההורסים את הקירבה- ונפחית אותם.

הכל כדי להשיג את האינטימיות שאנו רוצים עם החשובים לנו.
להיות אחים ואחיות מבוגרים - איך מסתדרים, ומה כשלא...


אחים ואחיות 'תקועים' אחד עם האחר לכל החיים. הם נולדו באותה המשפחה, ללא בחירה, לפעמים הם מסתדרים, ולפעמים ממש לא. הם מחוברים ברגשות מורכבים של קירבה, השוואה, קנאה, ולעיתים מריבות. ההורים מעורבים בקשרי האחים מילדות, ובדרך כלל מסבכים אותם אף יותר. בני הזוג והנכדים שנוספים לתמונה יכולים להשפיע לטוב או לרע. לעיתים יש העלבויות, מאבקי כוח, מריבות על כסף. אחים ואחיות יכולים להתרחק פיזית, או להיות בריב מר, אך כמעט בלתי אפשרי להתנתק לגמרי רגשית. ישנם זכרונות הילדות, חיבור להורים, ליתר האחים והמשפחה.

בהרצאה אציע דרכים להבין את מערכת היחסים המורכבת בין אחים במעגל החיים. כיצד ממשיכים בכל גיל להתחרות על תשומת לב ועל הכוח. אתן עצות כיצד להסתדר עם אחים כשיש מחלוקות ומריבות גם אחים, גיסים וגיסות, ועם ההורים המעורבים. אשלב בהרצאה דוגמאות, עצות, קטעים מסרטים וסדרות, ויהיה מקום לשאלות.
הרגל הופך לטבע- טבע קשה לשנות. לרכוש ולשנות הרגלים


הרגלים הם דפוסים קבועים של התנהגויות, מחשבות , ורגשות הפועלים אוטומטית. אנו מרוצים מחלק מההרגלים שלנו, וחלק היינו רוצים לשנות- הרגלי אכילה, ספורט למשל. לפעמים נסיבות החיים מחייבות אותנו לעדכן הרגלים בגלל שינוי מצב רפואי, פרישה מעבודה, שינויים במשפחה או אילוצים אחרים.

בהרצאה אסביר כיצד נרכשים הרגלים, כיצד ניתן לשנות אותם- להתאים אותם לרצונינו. אשלב בהרצאה ידע עדכני, דוגמאות , סרטונים, ויהיה מקום לשאלות.
רוצה להרגיש טוב עם עצמי! מימוש פוטנציאל עצמי, וחוסן בכל גיל


בילדות עוסקים רבות בשיפור הדימוי העצמי- הורים ומורים מחזקים ילדים ורוצים שיאמינו בעצמם כדי להצליח. כשאנחנו מבוגרים- מי משגיח על הדימוי העצמי שלנו? מי 'דוחף' אותנו להמשיך לממש את הפוטנציאל שלנו? אנחנו. בהרצאה אסביר מהותו של דימוי עצמי, מה האתגרים העומדים בפנינו בתיחזוק הערך העצמי שלנו במחצית השניה של החיים. כיצד נוכל להמשיך לממש את עצמנו בכל גיל באתגרים ומשמעויות חדשות.

הדימוי העצמי הוא הדרך הסוביקטיבית בה אנו תופסים את עצמנו, והערך שאנו נותנים לתכונות ולהצלחות שלנו. דימוי עצמי חיובי פועל לטובתנו: מדרבן אותנו להתאמץ ולהצליח, מחזק אותנו גם כשקשה, ומעודד אותנו ליחסים חברתיים טובים. דימוי עצמי שלילי פועל בדיוק הפוך.

עם הגיל מה שסיפק אותנו, וגרם לנו להרגיש טוב עם עצמנו משתנה. כך במשפחה, בזוגיות, במקצוע, בצורה החיצונית, בבריאות. חשבון הנפש, והשאלות- 'האם אני עדיין מרוצה מחיי'? משפיעים על הדימוי העצמי.

בהרצאה נדבר כיצד לזהות 'נפילות' בתחושת הערך', ולחפש מקורות ערך, ומשאבים מעודכנים עם הגיל . להרגיש 'שווים' /'מסוגלים' בעיני עצמנו , ובעיני מי שחשוב עבורנו. אשלב בהרצאה דוגמאות, עצות, קטעים מסרטים וסדרות, ויהיה מקום לשאלות.
אל תהיה חכם אלא צודק! דרכים להשפיע ביעילות על הזולת!


אנשים רוצים להיות צודקים, להשפיע על דעותיהם של אחרים. שיחשבו וירגישו כמותם. שעמדותיהם וערכיהם יהיו 'נכונים'. כך ביחסי זוגיות, הורים וילדים, בעבודה. השכנוע נעשה פעמים רבות באמצעות ההגיון, מביאים דוגמאות, נתונים, או שנכנסים למאבקי כוח , אשמה והאשמה- של מי מנצח ומי מפסיד במאבק על הצדק. ההצלחה בשכנוע חלקית ביותר, והחוויה מתסכלת. בהרצאה אסביר איך לשכנע בצורה מוצלחת יותר. אראה כיצד המוח הרגשי שלנו דוחה נימוקים רציונליים, ומושפע יותר מדרכי השפעה רגשיות- הקשבה, תיקוף רגשות הזולת, תקשורת לימבית. אביא מחקרים וטכניקות עדכניות שהוכחו יעילות להשפעה על ילדים ומבוגרים- תקשורת סוגסטיבית (מילטון אריקסון), טכניקות אימון של ה NLP ,וגם ידע המופיע בספרה של ד"ר טלי שרוט (2018) "מה זה משנה? איך אנחנו מצליחים (ומתי אנחנו נכשלים) לשנות את דעתם של אחרים"

אשלב ידע, דוגמאות, סרטונים מרתקים, ואתן מקום לשאלות.
מי הזיז את הגבינה שלי?! מעברים במעגל החיים


בני אדם אוהבים יציבות וקביעות- זה גורם לנו להרגיש בטחון. בו בזמן בחיים יש תמיד שינויים והתפתחות. בהרצאה נדבר על המעברים השונים בחיינו- במשפחה אנו עוברים מהילדות לבגרות, מרווקות לזוגיות, להורות ומשפחה, ולעיתים שוב 'לקן המתרוקן' כזוג או כיחיד.

בחיים המקצועיים יש מעברים רבים מפנטסיות על המקצוע, דרך הלימודים, ההתנסויות הראשונות, ההתבססות, פיטורין, פרישה, קריירה שניה.

גם במצב הכלכלי שלנו יש מעברים מתלות בהורים, להתחלה 'עניה' יחסית, להתבססות, ותנודות מסוגים שונים שהחיים מזמנים בתחום הכסף.

כך גם מעברים בין מדינות, בדימוי הגוף ובמיניות, מעברים ברגשות מתחושות נפלאות 'לנפילות' של כעס או חרדה. או מעברים בתחומים נוספים שאתם יכולים לחשוב עליהם.

חשוב להבין כיצד אנו יכולים להתנהל רגשית מול המעברים, שחלקם רצויים, וחלקם נכפים עלינו. כיצד נתחזק מהמעברים ולא נישבר בגללם.

בהרצאה אסביר מהותם של מעברים שונים, וטכניקות רגשיות של הסתגלות גמישה מול השינויים- טכניקות הקשורות לפרשנות, וגישה פרואקטיבית למציאות.

אשלב ידע, דוגמאות, סרטונים מחייכים, ויהיה מקום לשאלות.
לריב בלי להרוס! בזוגיות ובכל מערכות היחסים...


אנשים מתווכחים, רבים. זה טבעי ובלתי נמנע אצל זוגות הורים וילדים, בעבודה, בין חברים. המריבות נובעות ממאבקי כוח, עלבונות, חרדות, לחצים ומאבקים בינאישיים נוספים.

האם יש דרך 'נכונה' לריב? האם אפשר למנוע מהריב להגיע למקומות הרסניים של השפלה אלימות ונתק בתקשורת?

בהרצאה אטען שכן- אפשר לריב, בלהט רגשות אך ללא הרסנות בלתי הפיכה. במחקרים על זוגיות מצאו שויכוחים מבטאים תקשורת פתוחה ואמונה בשינוי. בו בזמן זלזול ועוינות במריבות מנבאים קשיים בקשר. כך גם הענשה בשתיקה בעת כעס היא סימן רע.

בהרצאה אסביר מה מדרדר מריבות לשדות קרב מדממים, הפוגעים ביחסים , וכיצד אפשר לריב בצורה הוגנת. אציע טכניקות לניהול רגשות ותקשורת בעת הויכוח. אשלב סרטונים מחייכים שיעזרו לכולנו בעת מאבקינו עם הקרובים לנו.
לאן הלכה לאיבוד הזוגיות? להשאר קרובים בעומסי החיים


אתם אוהבים ואכפתיים, אבל יש קרב אכזרי על הזמן שלכם במרוץ היומיום- אתם מגדלים ילדים, מנהלים קריירה/עובדים, מתעסקים בתיחזוק הבית, מטפלים בהורים, מנסים לפגוש חברים, את עצמכם...

כל דבר שואב אנרגיה- ולמי לא נשאר? לזוגיות.

בהרצאה נדבר כיצד לא לקחת את הזוגיות כמובנת מאליה. לעצור ולהתיחס אליה לא רק כשרבים ולא טוב. להשקיע בה כהרגל, ואז גם להנות ממנה. אשלב בהרצאה ידע, טכניקות , קטעי סדרות מחייכים שיחזירו נעורים לזוגיות.
תשוקה היא לא רק לצעירים! לשמור על משיכה בזוגיות ארוכת טווח


קל שתהיה תשוקה בשנים הראשונות של זוגיות. המשיכה היא גופנית, ההתרגשות שבהתאהבות , המסתורין והחידוש בקשר מעוררים את התשוקה. התשוקה מתדרדרת פעמים רבות עם התמשכות היחסים. כשמתמסדים, באים ילדים, ועומסי החיים נכנסים למיטה.

בהרצאה אסביר את ההבדל בין תשוקה גברית לנשית, וכיצד ניתן להפגיש את התשוקות כך שתהיינה פחות אכזבות. אדבר על בגידות ומשמעותן בהקשר לתשוקה. אתאר כיצד שומרים על אירוטיקה בזוגיות, קשר מיני מענג שאינו רק סקס וחדירה. ההרצאה תיתן לכם ידע, דוגמאות , עצות, בשילוב סרטונים מחייכים בנושא המעניין את כולנו.
לכל סיר יש מכסה! מה גורם לאנשים להסתדר (או לא) בזוגיות ?


אנשים מתאהבים, טוב להם עם בן הזוג, או שלא. הסיבות העמוקות אינן ברורות בדרך כלל.

בהרצאה אסביר כיצד תאורית ה EFT של סו ג'ונסון מתארת שני טיפוסי אנשים- אלו 'התובעים' צרכי התקשרות בזוגיות, מנסים להשיג באופן אקטיבי תחושת בטחון וקרבה בקשר. ואלו 'הנמנעים' המשיגים בטחון וקרבה בדרך פסיבית של שמירת מרחק.

הסגנונות ההפוכות יכולים ליצור משיכה בהתחלה אך מתחים בהמשך. הרודף 'תובע קרבה', והנמנע מרגיש מותקף ומתרחק. הרודף נעלב מהתרחקות ממנו וכועס יותר. והנמנע משתבלל עוד יותר. נוצר מעגל זדוני של תקיעות וכאב.

לעיתים פערי טמפרמנט יכולים גם הם ליצור קצרים בתקשורת, כעסים ועלבונות. ההבנה ששני הצדדים רוצים קשר קרוב רק בדרכים שונות יכול 'לפתוח את התקשורת'.

בהרצאה אשלב ידע, דוגמאות מהיומיום, סרטונים שיעזרו לזהות ולשפר יחסים זוגיים.