העשרה

לפניכם מגוון הרצאות ומאמרים בנושאים פסיכולוגיים עדכניים.
לבני החמישים ואילך, ולכל מי שסקרן ללמוד עוד על  'טבע האדם'. כולנו הרי 'בני אדם', ומתמודדים כל חיינו עם עולמנו הפנימי והקבוצות הסובבות אותנו. מרתק להעמיק את ההבנה וההתמודדות שלנו ככל שמתבגרים. 

מה אני מציעה לכם?

נסיון רב שנים כפסיכולוגית חינוכית מומחית,  במפגש 'בגובה העיניים' עם אנשים במעגל החיים- בקליניקה, בלמידה, ובהתנסות אישית.
באתר תמצאו ממיטב התכנים הפסיכולוגיים בתחומי הדיאלוג, ניהול רגשות, זוגיות, מיניות, משפחה, כסף, החלטות, מוות, ועוד.

תוכלו לקחת לעצמכם מה שיתאים לכם להמשך הדרך.

מאמרי העשרה

teacher-showing-on-whiteboard.png

הרצאות וסדנאות 

 

הרצאות העשרה לקהל הרחב

  • משך כל הרצאה כשעה ורבע + זמן לשאלות

  • כל נושא הרצאה יכול להיות מועבר כסדנה חוויתית המותאמת לצרכים הספציפיים של כל קבוצה. 

לו הייתי רוטשילד! כסף והשפעתו על חיינו


כסף מנהל את חיינו ומשפיע מאוד על יחסינו במשפחה. לכסף משמעות רגשית של כוח ושליטה ('בעל המאה הוא בעל הדעה') הוא מעורר חרדה ותחושת בטחון (האם יש לנו מספיק?) בושה ואשמה (על בזבזנות, השוואה לאחרים), מעורר אשליה שכשיש כסף יש גם אושר. תחושת הערך שלנו נשפטת דרך הכסף, וסגנון החיים מתעצב דרך הכסף. יחד עם זאת מעטים מאתנו קיבלו חינוך מושכל בילדות כיצד להתנהל עם כסף. רכשנו עמדות לא מודעות מהמשפחה והתרבות כלפי כסף- הוא טוב/ משחית/ איך משיגים אותו ועוד. לעיתים לא למדנו איך לווסת את הדחפים הקשורים בכסף, לנהל תקציב. בגיל המבוגר כספים קשורים ליחסים עם הילדים הבוגרים ולנכדים- כמה וכיצד לתת להם, וכמה לעצמנו. מתחים בין אחים. כתיבת צוואות. כיצד להנות מהכסף בתבונה. על כל זאת ועוד בהרצאה המרתקת על כסף במעגל החיים.

אשלב בהרצאה דוגמאות, עצות, קטעים מסרטים וסדרות, ויהיה מקום לשאלות.
ילדים קטנים סוחבים על הידיים - ילדים גדולים על הלב... יחסי הורים וילדים בוגרים


יחסי הורים ילדים בילדות ובגיל ההתבגרות אינטנסיביים, ומאמץ רב מושקע בהצלחתם. אך היחסים ממשיכים שנים רבות אחר כך כשהילדים מתבגרים. הם כבר בשנות העשרים, שלושים, בונים משפחות, מביאים ילדים משלהם. ועדיין- עבור הוריהם, הם 'הילדים'.

בהרצאה אדבר על הדילמות שיש להורים כשילדיהם הופכים מבוגרים. תקופת הצבא, היציאה מהבית, חיפוש המקצוע, בני הזוג. הורים מתלבטים כיצד להשאר משמעותיים, להשפיע, כמה כסף לתת, ועבור מה. להורים ממשיך להיות אכפת, הם דואגים, ורוצים למנוע טעויות. עם זאת ההורות בגילאים הבוגרים היא פסיבית כי 'הילדים מחליטים על חייהם'. הם עצמאיים, חוץ מהעצמאות הכלכלית...

במפגש נתיחס לאתגרים שיש ביחסים בגילאים אלו. כיצד כדאי לעדכן את התקשורת, לפתור אי הסכמות. ליצור דיאלוג וגם גבולות שיאפשרו יחסים טובים וקרובים לשנים רבות קדימה.
ויסות רגשי - לנהל רגשות, במקום שהם ינהלו אותנו...


כולנו רוצים יותר רגשות 'חיוביים'- שמחה, תשוקה, אהבה, אופטימיות. רוצים להעלים רגשות 'שליליים' כמו: חרדה, כעס, בושה, קנאה, פסימיות, ודומיהם. גם התרבות מעודדת 'פסיכולוגיה חיובית', ומנסה לדחוק רגשות המקשים על החיים.

בהרצאה נבין, שאי אפשר לשלוט ברגשות בכוח, 'אי אפשר לשכנע רגש בעזרת הגיון'. מה שכן, אפשר לווסת את הרגש! לאזן אותו, לשמור על מידתיות בעוצמה שלו. להתנהל כך שלא כל רגש יתפרץ בחוסר שליטה. להתאים את הרגש לנסיבות. רגשות סוערים מידי, מגיעים מהמוח הרגשי שלנו, מפעילים אותנו כאילו היינו בסכנת הישרדות בגו'נגל, נלחמים בנמר העומד לטרוף אותנו. הסערה הרגשית מונעת מאתנו לחשוב בשיקול דעת. אנחנו תוקפים או בורחים וגורמים לנזק לעצמנו ולסביבה.

בהרצאה אסביר כיצד אפשר לוסת את הרגשות- לזהות את הגירוי שמפעיל אותנו, להבין את 'ההגיון של הרגש', ולהרגיע את הגוף וההגיון בעזרת טכניקות פשוטות. אתבסס בעיקר על עקרונות גישת הסומטיק אקספיריאנס SE של פיטר לוין.

אשלב בהרצאה דוגמאות, עצות, קטעים מסרטים וסדרות, ויהיה מקום לשאלות.
לדבר מתוך הלב... איך לנהל דיאלוג קרוב ואכפתי


כולנו רוצים לקיים דיאלוג קרוב עם האנשים החשובים בחיינו. שנוכל להקשיב ושיקשיבו לנו. שיבינו אותנו, שתהיה אמפטיה, אכפתיות. שנוכל לשתף בתכנים שלא תמיד נעימים לנו. שתהיה כנות בשיחה ולא פוזה. שאם יש אי הסכמה אפשר יהיה לדבר עליה ולא 'להתפוצץ' בכעס והאשמות. שאם צריך להציב גבולות אפשר יהיה לעשות זאת בצורה מכבדת ולא משפילה.

בהרצאה נדבר כיצד אפשר לקיים שיחה כזו- ליצור את התנאים, את העמדה הרגשית המתאימה, הטכניקות. נזהה את המכשולים ההורסים את הקירבה- ונפחית אותם.

הכל כדי להשיג את האינטימיות שאנו רוצים עם החשובים לנו.
להיות אחים ואחיות מבוגרים - איך מסתדרים, ומה כשלא...


אחים ואחיות 'תקועים' אחד עם האחר לכל החיים. הם נולדו באותה המשפחה, ללא בחירה, לפעמים הם מסתדרים, ולפעמים ממש לא. הם מחוברים ברגשות מורכבים של קירבה, השוואה, קנאה, ולעיתים מריבות. ההורים מעורבים בקשרי האחים מילדות, ובדרך כלל מסבכים אותם אף יותר. בני הזוג והנכדים שנוספים לתמונה יכולים להשפיע לטוב או לרע. לעיתים יש העלבויות, מאבקי כוח, מריבות על כסף. אחים ואחיות יכולים להתרחק פיזית, או להיות בריב מר, אך כמעט בלתי אפשרי להתנתק לגמרי רגשית. ישנם זכרונות הילדות, חיבור להורים, ליתר האחים והמשפחה.

בהרצאה אציע דרכים להבין את מערכת היחסים המורכבת בין אחים במעגל החיים. כיצד ממשיכים בכל גיל להתחרות על תשומת לב ועל הכוח. אתן עצות כיצד להסתדר עם אחים כשיש מחלוקות ומריבות גם אחים, גיסים וגיסות, ועם ההורים המעורבים. אשלב בהרצאה דוגמאות, עצות, קטעים מסרטים וסדרות, ויהיה מקום לשאלות.

 

מאמרים

אני כועס - משמע אתה לא קיים! דרכים לויסות רגשי

עדכון מודרני למשפטו של הפילוסוף הצרפתי רנה דקארט מהמאה ה 17: אני חושב משמע אתה קיים. טענת המאמר שההוויה המודרנית היא שהאדם מרוכז בעצמו, בכעסיו ברצונותיו, עלבונותיו וסערותיו הרגשיות ולכן אינו מסוגל לראות את הזולת כסוביקט נפרד ממנו. הסיבות לכך הן בעיקרן נוירולוגיות-קוגנטיביות מהמוח, וחלקן תרבותיות. המאמר מפרט את הסיבות בתוספת דוגמאות יומיומיות עם המלצות יישומיות לשיפור ההתיחסות הנעימה של כל אדם לעצמו אך גם לזולת.

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 25.09.2012

להמשיך להיות 'הורים טובים' כשהילדים מבוגרים- בשנות העשרים שלהם, ואילך...

הרצאה המתארת את הדילמות ודרכי ההתמודדות ביחסי הורים וילדיהם הבוגרים, משנות העשרים שלהם ואילך. מתבסס על הספר 'כשהילדים יוצאים מהבית- יחסי הורים ילדים מגיל 18 ועד כמה שצריכים'. הנושאים מגוונים ורלוונטיים , כך- איך לעדכן את ההורות, האם עדיין מפעילים סמכות, איך משפיעים על הילדים, מה לגבי כסף, בני זוג, ועוד.

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 17.03.2007

לו הייתי רוטשילד - כסף ויחסים במשפחה

כסף, נושא מרכזי ומשפיע בחייו של כל אדם מילדות ועד בגרות. הטענה המרכזית במאמר היא שההתיחסות לכסף היא ברובה רגשית, ולא מספיק ענינית ובוגרת. תפקיד ההורים בכל גיל לחנך את ילדיהם בתחום הפיננסי, לתת להם ידע, ללמד אותם מיומנויות, ולעזור להם לגבש עצמאות כלכלית. בהמשך החיים ישנה המשימה של כתיבת הצוואה,שגם היא בעיקרה רגשית. 
במאמר מתואר התהליך ההתפתחותי של יחסי ילדים והורים סביב נושא הכסף. מוצעות דילמות ודוגמאות רבות, וניתנות המלצות לתהליך החינוכי שיכול לקדם ילדים ומשפחות בהתמודדות יעילה בנושא הכסף. 

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 30.03.2009

אל תהיה חכם אלא צודק - דרכים להשפיע ביעילות על הזולת!

אנשים בכלל והורים בפרט רוצים להשפיע על דעותיהם של מי שחשוב להם. אנו מנסים לשכנע באמצעות טיעונים רציונליים ולא ממש מצליחים. ד"ר טלי שרוט 
(2018) מסבירה בספרה "מה זה משנה? איך אנחנו מצליחים (ומתי אנחנו נכשלים) לשנות את דעתם של אחרים" חלק מהסיבות לכך, ומעלה דרכים מבוססות מחקר לשכנוע יעיל. הצטרפתי אליה והוספתי מנסיוני הקליני והחינוכי בעבודה עם הורים, ילדים ואנשי חינוך כדי להציג בפניכם מאמר יישומי שישפר לכם את יכולת השכנוע שלכם . האם כבר הסתקרנתם והשתכנעתם להמשיך לקרא? מקווה... יהיה לכם שווה ומעניין... חלי 

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 23.09.2018

לרכוש ולשנות הרגלים

כולנו כבולים להרגלים. חלקם חיוביים וחלקם מציקים לנו, ובכל זאת קשה לנו להפטר מהם. במאמר אסביר כיצד נרכשים הרגלים, וכיצד הם מפעילים אותנו באופן אוטומטי. בהמשך אתאר כיצד אפשר לשנות הרגלים, כל פעם הרגל אחד- במאמץ, תוך מודעות ותרגול, עד שהרגל לא רצוי יוחלף בהתנהגות מתחרה שהיא חיובית ורצויה לנו יותר. במאמר אתאר את לולאת ההרגל כפי שמסביר אותה צ'רלס דוהיג (2013) בספרו 'כוחו של הרגל', ואתיחס גם לגישת המיינדפולנס המציעה גם היא טכניקות לשינוי הרגלים. 
כל זאת במאמר מעשי ויישומי, שכל אחד מהקוראים יכול לקחת אותו לחייו, לשינוי הרגלים קטנים וגדולים. לבחירתכם. 

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 20.04.2016

 

סרטוני העשרה

לפניכם סרטוני הדרכה קצרים וממוקדים שריכזתי עבורכם. הם משלבים בחיוך תובנות ועצות בנושאים מרכזיים המעסיקים אתכם.

אתם מוזמנים לצפות בהם להנאתכם. תרגישו בנוח לשתף בהם גם אנשים נוספים  

ספרים

 

כשהילדים יוצאים מהבית- יחסי הורים ילדים מגיל 18 ועד כמה שצריכים

הספר מעלה התלבטויות מעשיות המעסיקים את ההורים והצעירים בישראל. מנסה לתת להן תשובות בהירות על בסיס הבנה דינמית של היחסים בין ההורים לילדים.

 

כך למשל בוחן הספר: האם הורים וילדיהם הבוגרים יכולים להיות חברים? כיצד ההורים ממשיכים להפעיל סמכות? איך מסתדרים עם כסף? איך משתלבים בני הזוג ביחסים? איך מתמודדים עם הצבא, הטיול הגדול אחריו, בחירת המקצוע והיציאה מהבית?


הספר פונה בו זמנית להורים ולצעירים, מנסה להדריך את שניהם לדיאלוג קרוב ועניני ביניהם. ספר חדשני, העוסק פעם ראשונה בישראל בנושאים אלו!

כשהילדים יוצאים מהבית - חלי ברק.jpg