קבוצות

לפניכם ידע וטכניקות להנחייה משמעותית של תהליכים קבוצתיים. תאוריות המלמדות כיצד לשלב תוכן ותהליך בקבוצות 'חצי- מובנות'. ליישום במערכות חינוכיות, פסיכולוגיות וארגוניות מגוונות. 

מה אני מציעה לכם?

חשיפה לתאוריות וטכניקות הנחיה יישומיות, דרך מאמרים, הרצאות, סדנאות, סרטונים, דוגמאות והתנסות. דרך האתר ניתן להגיע להדרכה אישית או קבוצתית על הקבוצות שלכם. כך תחזקו את המסוגלות ואת יכולת ההנחיה שלכם בקבוצות מורכבות ומוצפות, במצבי התנגדות, כשצריך לקשר תוכן ותהליך, ולהעמיק בהבנה ובהתערבויות. 

teacher-showing-on-whiteboard.png

הרצאות וסדנאות 

מאמרים לקבוצות

הדרכה

מציעה הדרכה למנחי קבוצות, ולמי שעובד עם תהליכים קבוצתיים במערכות וארגונים. בהדרכה נבין תהליכים קבוצתיים בהקשר המערכתי.

כיצד תהליכים דינמיים משתלבים בקבוצות משימה. נתיחס 'לקבוצה כשלם', שלבים בקבוצה,  קולות קבוצתיים תפקידי מנחה, התנגדויות ועוד.

נשלב תובנות דינמיות ונתרגל התערבויות יישומיות. 

 

הדרכה על תהליכים קבוצתיים 

 

מאמרים לקבוצות

עבודה בקבוצות ובמערכות בהצפה והתנגדות -  יישומים מהסומטיק אקספיריאנס

המאמר עוסק בהתנגדויות בקבוצה ומקשר בין מושגי הסומטיק אקספיריאנס של פיטר לוין, המתאר תהליכי ויסות של המוח הלימבי וגזע המוח מול הצפות, ובין מושגי האנליזה הקבוצתית של ביון, על קבוצת הנחות בסיסיות וקבוצת עבודה. 
בחלקו הראשון של המאמר אסביר בקצרה מהי התנגדות בקבוצה לפי גישות קבוצתיות מסורתיות. בהמשך אפרט עקרונות מרכזיים של גישת ה-SE (סומטיק אקספיריאנס) על פי פיטר לוין, ויישומיה להתמודדות עם התנגדויות בקבוצה. אציג חיבורים בין ה-SE לתיאוריה של ביון על קבוצות. לסיום אפרט תפקידי מנחה בהתמודדות עם התנגדויות בקבוצה לפי גישת ה-SE. 

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 15.04.2018

עבודה עם התנגדויות בקבוצה

התנגדויות בקבוצה הן חלק בלתי נמנע מהתהליך הקבוצתי. מנחה מיומן יכול לזהות את מקורות ההתנגדות, להעלות השערות ולנסח התערבויות שיקדמו את הקבוצה למטרתה. מנחה מיומן יכול לעשות שימוש בהתנגדויות כחלק מדיאלוג אפקטיבי עם הקבוצה. כשמבינים את המסרים המועברים בהתנגדות אפשר לקדם את הקבוצה למטרה שלה. לקדם את המשימה ולא לתת להתנגדות לחסום אותה.

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 02.02.2008

הנחיה בקו – טובים השניים מן האחד

במאמר מפורט מודל הנחיה בקו- יתרונות וחסרונות ההנחיה בשניים בקבוצה.

שלבים התפתחות ההנחיה הזוגית, ומה מומלץ לעשות כדי לשפר את התקשורת הזוגית בהנחיה.

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 08.01.2019

עבודה עם הפעלות ותרגילים בקבוצה

במאמר ניתן למצוא הסבר מפורט כיצד עובדים עם הפעלות ותרגילים בקבוצה.

מה הם שיקולי הדעת בבחירת הפעלה, וכיצד מנחים אותה בקבוצה כדי לקדם את מטרתה.

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 27.09.2007

טכניקות דיאלוג בהנחיית קבוצות וצוות

במאמר מוצעות טכניקות דיאלוג בעבודה עם קבוצות וצוותים .

טכניקות דיאלוג מול היחיד בקבוצה, וטכניקות דיאלוג מול הקבוצה כשלם.

הטכניקות יעילות בהובלת קבוצות, צוותים במערכות וארגונים.

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 11.10.2007

 

הרצאות וסדנאות בנושאים קבוצתיים

  • משך כל הרצאה כשעה ורבע + זמן לשאלות

  • כל נושא הרצאה יכול להיות מועבר כסדנה חוויתית המותאמת לצרכים הספציפיים של כל קבוצה. 

עבודה עם התנגדויות בקבוצה


בכל קבוצה, יש התנגדויות. למרות שאולי היינו רוצים שלא יהיו. יש התנגדויות ישירות - כשמשתתפים מבטאים מורת רוח, תוקפים את המנחה או את הנושא, או משתתפים אחרים, ועוד. יש התנגדויות עקיפות ופסיביות כמו - אחורים, חיסורים, צימצום, שתיקות, חוסר שיתוף פעולה ועוד. התגובה הטבעית של כל אדם מול התנגדות היא קשה- עלבון, בהלה, חוסר אונים, כעס. כמנחה יש ציפיה 'שתדע לעבוד עם ההתנגדויות', שתבין אותן, ותדע לגייס אותן לקידום הקבוצה ומטרתה. בהרצאה, אעלה הסברים למקור ההתנגדויות השונות בקבוצה. אפרט את הקשר של ההתנגדויות לשלבי הקבוצה השונים. כמו למשל- התנגדויות לסטינג כחלק מבדיקת האמון בפתיחה, הכעס על המנחה כחלק ממאבקי העצמאות בהמשך. ועוד. אתאר את התעוררות ההתנגדויות כחלק בלתי נמנע מהתהליכים הדינמיים הלא מודעים שכל קבוצה עוברת. כך למשל- חרדות, כעס, אמביוולנציה, קנאה, תחרות, ועוד. אציע מודלים המסבירים את ההתנגדויות, כמו מודל 'הקונפליקט המוקדי', הרואה בהתנגדות פתרון של הקבוצה לקונפליקט בין משאלה וחרדה המעסיקים אותה. כך למשל, לתקוף את המנחה הוא אחד הפתרונות למשאלה להיות אהוב, והחרדה שידחו אותך. הבנת מקור ההתנגדויות יכול לעזור למנחה לשמוע על 'המרחב הטיפולי שלו' ולא להשאב אליהן ממקום רגשי בלבד. בהרצאה אציע דרכים לפתח דיאלוג עם ההתנגדויות. לראות בהן איתותים, מסרים שהקבוצה שולחת למנחה בצורה ישירה ובעיקר עקיפה כדי לספר לו על עצמה ועל תחושותיה ורצונותיה. כך למשל, הקבוצה מתקיפה את המנחה ובעצם שואלת אותו: "כמה אפשר לסמוך עליך? האם לא תישבר או תתקוף חזרה?". הקבוצה שותקת ובעצם מספרת למנחה "כמה קשה לנו עם מה שנאמר, כמה בטוח יותר לשתוק מאשר להשתתף". כשהמנחה קשוב למסרים הלא מודעים של ההתנגדות הוא יכול לשקף אותם, לבטא אמפטיה, לנהל עמם משא ומתן ולחפש דרכי התמודדות אחרות, ועוד. ההרצאה תהיה עם דגש יישומי, בליווי דוגמאות, סרטונים, וטכניקות.
עבודה עם קבוצות ומערכות מוצפות - יישומים מגישת הסומטיק אקספיריאנס


בהרצאה אסביר את עקרונות הגישה המרתקת של פיטר לוין- הסומטיק אקספיריאנס. זוהי גישה המסבירה כיצד אנו פועלים במציאות המודרנית כאילו אנו בהישרדות בגו'נגל, והמוח הרגשי שלנו, האמיגדלה מסמנת לנו שאנו בסכנה קיומית, עומדים להטרף על ידי נמר. לכן אנו מגיבים בתגובות לוחמה בריחה או קפיאה- FIGHT FLIGHT FREEZE . מגיבים ללא חשיבה ושיקול דעת של הקורטקס שלנו, ותחושות הגוף שלנו מוצפות. לעיתים אנו נכנסים לטראומה אם הסכנה גורמת לנו להצפה כה חזקה ולפגיעה ביכולת ההתמודדות. כמו היחיד גם קבוצות ומערכות נכנסות למצבי הצפה. יוצאות 'מטווח היעילות שלהן', ונפגעות בתיפקוד. יש סכנות המאיימות על קבוצות ומערכות, ומפעילות את 'האמיגדלה הקבוצתית' להגיב במהירות ובעוצמה ללא שיקול דעת. תוקפת- בפעילות יתר, עצבנות, כעסים, מתח, האשמות. בורחת- בהמנעות, העדרות, פסיביות. וקופאת- בחוסר אונים וירידה בתפוקה. הכל כדי לשרוד את הסכנה, ולא להכחד . בעת המאבק הקבוצה והמערכת 'יוצאת מטווח היעילות שלה', היא מאבדת את הגמישות שלה, את החיבור שלה לקורטקס החושב, השקול והמוסרי'. מאבדת את יכולות המנטליזציה- יכולת להבין תהליכים, לראות את עצמה ואת הזולת. היא אינה פנויה ללמידה או לקשרים בינאישיים. היא נתקעת בנוקשות 'בפעילות יתר' או 'פעילות חסר' עצבית כתגובה לסכנה. ברור שיש כאן פגיעה ביכולת של הקבוצה והמערכת להשיג את מטרותיה. מטרת המנחה לזהות את מקורות ההצפה- הסכנות, הנמרים שהקבוצה חווה שתוקפים אותה- ולעזור לקבוצה לווסת את עצמה , ולחזור לטווח היעילות שלה. בהרצאה אסביר את מקורות ההצפה, ואת הדרכים לוויסות. אדגיש שהטכניקות לויסות הן רגשיות וגופניות- תיקוף הסכנה - בדרך כלל איום על הערך, ואובדן יציבות. טכניקות שונות להאטת קצב, חיזוק היציבות, הבטחון, הרגיעה במערכת. כי כשהקבוצה והמערכת חשה 'חזרה לעצמה', בטווח החוסן שלה, היא חוזרת לתיפקודים המלאים שלה, השכליים והרגשיים, והיא יכולה לחזור למטרותיה. ההרצאה תשלב ידע תאורטי, דוגמאות, וטכניקות יישומיות לקבוצות וארגונים.
שלבים בקבוצה - הבנה והתערבויות מנחה


לקבוצה כשלם יש שלבי התפתחות כמו לאדם. היא מתחילה את חייה 'בהריון' בשלב החשוב של 'טרום קבוצה'- עוד לפני המפגש הראשון מתרחשים תהליכים משמעותיים של פנטסיה ותכנון הפוגשים את המציאות בפתיחת הקבוצה- השליש הראשון לערך ממשך חייה. למנחה תפקיד משמעותי בניהול שלב טרום הקבוצה ופתיחתה בהם מתהווה מהלכה וסיכויי הצלחתה. בהרצאה אסביר את התהליכים המתרחשים בשלבים אלו- החרדה, הרגרסיה, התקווה, ההתלכדות, תאום הציפיות, עיצוב הנורמות, הקונפליקטים, הדינמיקות וטכניקות ההתערבות המומלצות למנחה כדי לקדם את התפתחות הקבוצה בשלב קריטי זה. השלב הבא בו אתמקד הוא השליש האחרון לחייה של הקבוצה -שלב הפרידה. זהו השלב בו שוב צפויה רגרסיה מסוימת, הקבוצה חוזרת לקונפליקטים ומאפיינים של תחילתה. יש לה עבר יותר מעתיד ויש משמעות רבה לדרך בה היא מסיימת. המנחה, העובר גם הוא תהליך ומסיים עם הקבוצה, צריך להיות מודע לתהליכי הסיום ולהתערבויות המתאימות לשלב הזה. עליו לעזור לקבוצה לסיים במקום שאליו הגיעה , תוך עיבוד הפרידה, ושמירת המרחב הטיפולי/לימודי שהיה לה במהלכה. משימה לא קלה אך אפשרית. בהרצאה אשלב דוגמאות רבות, ותאוריות התפתחותיות מרכזיות של על שלבים בקבוצה. כך מקנזי ומקוויפרס, הגישה האנליטית (סרווי), תאוריות יחסי אוביקט (על פי חני בירן) תאוריות הפוקל קונפליקט (ליברמן) ופוקס (על פי עמי פרגו).
עבודה עם הפעלות ותרגילים בקבוצה - כיצד לקשר אותם לתוכן ולתהליך ...


מנחים משתמשים בהפעלות ותרגילים בקבוצות. כמובן, זה בלתי נמנע. במיוחד בקבוצות חצי מובנות של תוכן ותהליך בהן ההפעלות מכניסות עניין, רגש וחיות לקבוצה. בהרצאה אסביר מהי הפעלה - גם שאלה טובה היא הפעלה למשל. אסביר מה הדרכים לבחור הפעלות שמתאימות לסוג הקבוצה ולשלב שלה- הפעלה שמתקשרת לנושא, לרמת המשתתפים, למקום, לזמן שעומד לרשות המנחה ועוד. אתאר את סוגי ההפעלות שקיימות- קוגנטיביות, רגשיות, סימבוליות, משחקיות ועוד- ומה אפשר להפיק מבחינת התהליך הקבוצתי מכל אחת. דגש מיוחד אשים בהרצאה על הצורך לקשר את התרגיל וההפעלה לנושא הקבוצה ולתהליך שלה. כלומר, יש חשיבות להמשיג אחרי חווית התרגיל את משמעותו ללמידת הקבוצה. מה אפשר ללמוד ממנו , להרחיב באמצעותו למטרה הקבוצתית. את הקישור עושה המנחה, ומוליך אחריו את הקבוצה לחיבורים. תרגיל טוב הוא תרגיל שהוא מעניין, לא שגרתי, שמעלה רבדים מורכבים של חוויה, מאפשר גם ביטוי של רגש, וגם חשיבה, ומעשיר את הלמידה של הנושא בו עוסקת הקבוצה. בקבוצה נבין את המפגש בין התרגילים וההפעלות עם התוכן והתהליך של הקבוצה. נרבה בדוגמאות, נעשיר את 'בנק התרגילים' של המשתתפים, ואת רשת החיבורים.
טובים השניים מן האחד? הנחיה זוגית- בקו.


ההרצאה מיועדת למנחים, לארגונים ומערכות (חינוכיות ולא רק) השוקלים הנחיה זוגית בקו, או מנחים כבר בדרך זו. בהרצאה אפרט את מאפייני ההנחיה המשותפת, ובמה היא דומה ושונה מהנחיה של מנחה יחיד. אתאר את היתרונות והחסרונות שלה- כך למשל היא מאפשרת יותר מרחב רעיונות וגמישות חשיבה בשניים, מרחב השלכה למשתתפים על שני מנחים, בו בזמן זהו מודל הנחיה יקר, ונדרש זמן התארגנות ארוך, והתאמה בין המנחים כדי שיעבדו ביעילות שתיטיב עם הקבוצה. בהרצאה אסביר מודל של שלבים להתפתחות קשר בין זוג מנחים, מודל שבהגיון שלו מזכיר התפתחות קשר זוגי, שמתחיל ממוטיבציה לקשר, ובונה הכרות דרך תקשורת , בדיקת אמון, עמדות, התאמה. בהמשך יש שלבים של התבססות, ואף התעייפות והתרעננות. לכל שלב בקשר יש המלצות כיצד כדאי לזוג המנחים להגיב כדי לשמר את הקשר במיטבו. בהרצאה אדבר על הצורך בתקשורת שוטפת בין המנחים, בהדרכה רציפה כדי לעבד תכנים רגשיים שיעלו ביניהם באופן בלתי נמנע מהעבודה הזוגית והתהליכים המקבילים לקבוצה. את ההרצאה ילוו דוגמאות מהשטח , וטכניקות יישומיות להנחיה בקו.
תהליכים מקבילים - לשלב תוכן ותהליך 'בכאן ועכשיו' בעבודה קבוצתית.


רוב הקבוצות שמנחים במערכות הן קבוצות 'תוכן - תהליך'. הכוונה שיש לקבוצה משימה- תוכן ומטרה ברורים אותו רוצים להשיג. בו זמנית ברור שמתקיים בקבוצה תהליך דינמי- תהליך תוך אישי בתוך כל משתתף, תהליך בינאישי בין המשתתפים, ותהליך של 'הקבוצה כשלם'. קבוצות 'התוכן- תהליך' הן קבוצות ' חצי מובנות'- חלק מהקבוצה מובנה מבחינת התוכן, והחלק הבלתי מובנה הוא חלק התהליך, שלא ניתן ולא צריך לתכננו, אלא צריך להתייחס אליו 'בכאן ועכשיו' כשהוא עולה . הנחת העבודה בקבוצות כאלו היא , שיש תהליכים מקבילים בין התוכן לתהליך בקבוצה, ואפשר להעזר בתהליך כדי לקדם את התוכן. כך למשל, כשיש התנגדות בקבוצה (התנגדות היא מאפיין תהליך) אפשר להבין אותה בהקשר למאפייני הקבוצה, המטרה, והשלב שלה. ייתכן וההתנגדות משחזרת מאפיין של התוכן, והיא 'ארוע מזמן' ללמוד דרכה נושא. יתכן וההתנגדות מספרת משהו על התהליך, שאי אפשר היה ללמוד בדרך אחרת. לדוגמא- הנושא הוא שיפור תקשורת בין הנהלה לצוות, ובקבוצה נוצרים קצרים בתקשורת בין המנחה לצוות, ובכך משתחזרים קצרים בין הסמכות לצוות. הבנת התהליך בקבוצה 'בכאן ועכשיו' , וזיהוי התהליך המקביל בינו לנושא יעזור לקבוצה לשפר את התקשורת בתוכה, וליישם את התובנות לתקשורת בינם להנהלה. במפגש אסביר את המושגים והתהליכים של 'תוכן ותהליך', 'תהליכים מקבילים', 'עבודה עם הכאן ועכשיו'. דרך דוגמאות ותאורי מקרים אדגים כיצד להבין מצבים קבוצתיים ומה טכניקות התערבות המנחה המומלצות.
טיפוסים בקבוצה - לזהות ולעבוד עם קולות קבוצתיים


לפי גישת 'הקבוצה כשלם' בה מחזיקים תאורטיקנים קבוצתיים רבים (ביון, פוקס, ליברמן- הפוקל קונפליקט, מקנזי ומקוויפרס) היחיד בקבוצה מבטא לא רק את עצמו אלא מרכיבים של הקבוצה כשלם. כלומר, כשיחיד בקבוצה אומר דבר מה, מרגיש רגש מסוים, מייצר אינטראציה בינאישית- אין מחלוקת שהוא מופעל מהדינמיקה האישית שלו, אך הוא גם 'קול קבוצתי' . ביון דיבר על המונח - VALENCY. מדובר ב'פגיעות', 'רמת סף' 'רגישות' 'נטיה ראשונית'שאיתה מגיע כל יחיד לחיי הקבוצה. עם הVALENCY האדם פוגש את האספקטים הלא רציונליים והלא מודעים של חיי הקבוצה. לפי ביון אלו ההנחות הבסיסיות של קבוצת הביתא. ההנחות פועלות בעוצמה שונה על כל משתתף, ומפעילה אותו באופן שונה. לכן כשמשתתף מדבר או פועל ההנחה היא שהוא מדבר גם חלק מההנחות הבסיסיות של הקבוצה. את התלות , את תגובת ה FFF או מייצר PAIRING. לפי תאורית הפוקל קונפליקט יתכן והמשתתף בקולו הקבוצתי חלק מהחרדה הקבוצתית, חלק מהמשאלה הקבוצתית או שהוא חלק מהפתרון. בכל מקרה, הביטוי היחודי והפרטני של המשתתף, לפי גישה זו, מייצג משהו שהוא 'מעבר לו', ומייצג את הקבוצה- את הדינמיקה שלה. בהרצאה נבין את רעיון הקולות הקבוצתיים, בעזרת דוגמאות נזהה 'טיפוסים בקבוצות ומערכות', ונרחיב מה תפקיד המנחה, בזיהוי ובהתערבויות מול קולות בקבוצה.
מודל להדרכה בקבוצה - עבודה עם תאורי מקרים CASE STUDY בצוות


במקרים רבים הדרכה על מקרים - CASE STUDE מתבצעת בקבוצה. להדרכה הקבוצתית יתרונות רבים: השיתוף בקבוצת קולגות מקצועית יכול לתת תמיכה רגשית, להרחיב את ההבנה, ואת טווח העזרה הניתן. עם זאת על מנחה ההדרכה הקבוצתית להיות מיומן בעבודה עם תהליכים קבוצתיים כדי להפיק יתרונות אלו. אם לא מקפידים על כללים מסוימים עלולה להיות פגיעה באיכות ההדרכה. בהרצאה אביא כללי יסוד להדרכה על תאורי מקרים במסגרת קבוצתית- מהות הסטינג (החוזה ) של המנחה עם הקבוצה: שיטת העבודה, אופן הגשת המקרה להדרכה, משך הזמן של כל מקרה ואם יהיה מקום להתיעצויות ספונטניות, הבניית אופן התגובה של המשתתפים. תאום ציפיות עם המשתתפים - עיבוד התהליך הרגשי של הבאת מקרה להדרכה בפני קולגות. בהרצאה ארחיב לגבי אופן עיבוד התכנים היחודי להדרכה קבוצתית - התכנים שעולים מהמקרה מקבלים הדרכה לא רק ברובד הפרטני של המשתתף עצמו, אלא גם ברובד של 'הקבוצה כשלם'- המנחה והקבוצה מחפשים תימות קבוצתיות שעולות דרך הקבוצה עצמה. זיהוי תהליכים מקבילים בין התוכן של ההדרכה לתהליך הקבוצתי . בהרצאה נתיחס למודל ההדרכה הקבוצתית מבחינת האפשרויות שהוא מאפשר תוך הבאת דוגמאות שלי ושל המשתתפים מעולם העבודה שלהם.
תהליכים קבוצתיים בכתה


בהרצאה אסביר מספר תהליכים קבוצתיים שהכרות איתם יכולה לעזור למורה בעבודתו בשטח. לדוגמא, אסביר על המושג 'קול קבוצתי' – כשדני מתחצף למורה הוא לעיתים אומר בשם כל הקבוצה למורה שקשה להם איתה, ושהם כועסים. לדני יש את האיפיונים האישיותיים שלו שגורמים לו לההתחצף בשם אחרים אך בהקשר הקבוצתי לחוצפה שלו יש משמעות רחבה יותר. אפרט ואדגים תהליכים התפתחותיים אותם עוברת הכתה במהלך השנה.
כך בתחילת השנה הילדים עדיין לא מספיק עצמאיים, ולעיתים הם בודקים גבולות ומבטאים בכך את החרדה והתלות של הפתיחה. מורים שלא ייבהלו מתופעות אלו יוכלו לבסס עם הילדים דיאלוג עניני של הגדרת הכללים, ודרכי העבודה. בסיום השנה 'אחרי פסח' ישנן תופעות של זלזול בכללים, ירידה במוטיבציה. מורים רבים רואים בכך ביטוי לחוסר הצלחה של עבודתם, כשלמעשה אלו תופעות אופיניות לשלב הסיום.
הכרות עם התהליכים הנורמאליים של שלבי קבוצה יחסכו למורה כעסים ואכזבות ויעזרו לו להגיב ביעילות רבה יותר לכתה.
בהרצאה יוסברו דרכים שונות לשפר את הדיאלוג של המורה עם 'הכתה כשלם קבוצתי' בעיקר במצבי התנגדות, חוסר מוטיבציה ובעיות חברתיות.

 

סרטונים לקבוצות

לפניכם סרטוני הדרכה קצרים וממוקדים שריכזתי עבורכם. הם משלבים בחיוך תובנות ועצות בנושאים מרכזיים המעסיקים אתכם.

אתם מוזמנים לצפות בהם להנאתכם. תרגישו בנוח לשתף בהם גם אנשים נוספים