מערכת החינוך

מציעה לכם אנשי החינוך ידע, וטכניקות מעשיות שיעמיקו את החשיבה והעשיה החינוכית עם ילדים, הורים, צוותים והנהלה.
יחזקו את המקצועיות אליה אתם שואפים. 

מה אני מציעה לכם?

את הנסיון רב השנים שלי בעבודה כפסיכולוגית חינוכית מומחית עם מערכת החינוך. מציעה לכם מאמרים, סרטונים, פרקים מספריי, מהם תוכלו לרכוש בזמן קצר יכולות מקצועיות בתחום הדיאלוג והויסות הרגשי, שישתלבו היטב בניהול הכתה, ובקשר עם ההורים והמערכת. 
בנוסף מזמינה אתכם להרצאות, סדנאות, ולהדרכות אישיות למנהלים, או צוותים הרוצים לשפר את תיפקודם

youtube-logo.png

סרטונים למערכת החינוך

מאמרים ומצגות למערכת החינוך

teacher-showing-on-whiteboard.png

הרצאות וסדנאות למורים

הדרכה אינטרנטית

הדרכה

  • הדרכה למנהלים   

בהקשר לצוותי מורים, הורים, זהות ניהולית, ויישום חזון ומטרות במציאות מורכבת. ביסוס סמכות בשילוב קרבה ואכפתיות בניהול. וגם- איך לשרוד שגרה שוחקת, ועומס. ההדרכה תשלב תובנות מערכתיות, התיחסות לצרכי המנהל, וטכניקות דיאלוג לוויסות רגשי. 

 

הדרכה אינטרנטית

רוצה להציע לכם הדרכה אינטרנטית.

נוחות של מפגשים דרך האינטרנט, החוסכים את אילוץ הקרבה הגאוגרפית. 

כשנדבר דרך המסך, בתוכנת סקייפ למשל, תרוויחו מפגש מקצועי ואינטימי עם נוחות הבית ללא נסיעות ופקקים.

תוכלו לדבר איתי, לקבל יעוץ מקצועי ואכפתי ללא פשרה של מגבלות גאוגרפיות.

מנסיוני, קל לקבוע פגישה בסקייפ ולקבל מענה.

 

כל שרציתם לדעת על היעוץ באינטרנט

הדומה בין טיפול סקייפ לטיפול פנים אל פנים


בשני סוגי היעוץ נפגשים במטרה להקל על מצוקה.

מפנים 50 דקות לשיחה. יושבים בחדר שקט ונוח ללא הפרעות.

מדברים, מקשיבים ומבינים לעומק את הבעיה, מחפשים פתרון.

תכיפות השיחות נקבעת ביחד. במשותף על ידי הפסיכולוג והפונה.

לעיתים מספיקה שיחת יעוץ חד פעמית, ממוקדת בשאלה.

לעיתים קובעים פגישות נוספות להכנס לעומק חיי האדם ומאפייניו.
השונה


יעוץ / טיפול מסורתי מתנהל בחדר טיפול במפגש פנים אל פנים תוך קיום קשר עין.

הפסיכולוג והמתייעץ נמצאים פיזית באותו מרחב.
היעוץ האינטרנטי מתרחש 'בחדר טיפול וירטואלי' כשפסיכולוג והמתייעץ יכולים להיות מרוחקים גאוגרפית. מה שמקשר ביניהם הוא האינטרנט, המחשב, הטלפון.

השיחות האינטרנטיות נערכות בסטינג ברור כמו בטיפול רגיל - קובעים מראש יום ושעה מוגדרים.
יתרונות היעוץ האינטרנטי


היעוץ האינטרנטי עדיין פחות נפוץ מהיעוץ פנים אל פנים. אבל הוא רוכש לו אוהדים רבים המרגישים נוח דווקא בדרך זו המאפשרת להם נוחות (לא צריך ליסוע לשום מקום) פרטיות (לא פוגשים איש בדרך) ונינוחות (ישיבה מול המסך, מקלה לעיתים לאנשים שלא מרגישים נוח לשבת באינטימיות מול אדם פנים מול פנים).

מבחינתי, אחרי 12 שנים של יעוץ בסקייפ, אני מרגישה בטחון בדרך יעוץ וטיפול באינטרנט עם מבוגרים. נוצר קשר טוב, קרבה, ואנשים משיגים את מטרותיהם בטיפול וביעוץ.

לילדים האינטרנט - הסקייפ אינו מתאים.
דרישות טכניות ליעוץ אינטרנטי


תוכנת סקייפ, או HANGOUT של GMAIL , עם מצלמה .

 

הרצאות וסדנאות למערכת החינוך

  • משך כל הרצאה כשעה ורבע + זמן לשאלות

  • כל נושא הרצאה יכול להיות מועבר כסדנה חוויתית המותאמת לצרכים הספציפיים של כל קבוצה. 

שילוב סמכות ואכפתיות בכתה - מודל תקשורת חיובית סוגסטיבית


הדגש בהרצאה יהיה על דרכים בהם יכול המורה ליצור דיאלוג עם תלמידים תוך כדי ההוראה בכתה – יצירת קרבה, בטחון ומוטיבציה בכתה, בשילוב עם שמירת משמעת .כיצד יכול המורה להתיחס לתהליכים הרגשיים המתלווים באופן בלתי נמנע ללימודים הקוגנטיביים בכתה- סקרנות , עניין וסיפוק, בצד חרדה מכשלון , לחץ, תחרות, קנאה בין המתבגרים.נדבר על הדרך בה יכול המורה לווסת את הלחץ שלו בניהול הכתה- לחץ שהתנהגויות של ילדים מקשים מעוררת במורים, וכך גם עומס דרישות. ככל שמורה מווסת את הלחץ שלו- כך יוכל לנהל בדרך יעילה יותר את הלחץ של תלמידיו בכתה. בנוסף- נדבר גם על הגישה של ‘תקשורת חיובית סוגסטיבית’- שילוב של תיקוף לתחושות הקיימות בכתה (גם שיעמום, אנטי ללמידה, ולחץ) , השמת גבולות ברורה (מה מותר ואסור) וסוגסטיה (השמת אמונה חיובית שתגשים את עצמה- למשל, שהילדים יודעים גם הם שצריך להתנהג כראוי ולהמשיך ללמוד גם כשקשה). מורה משדר שהוא רואה את הילד ורגשותיו, מאמין בו שהוא מסוגל להתנהג כיאות ולהתעשת- בכך יש קרבה ואכפתיות לילד וגם כבוד , ובו בזמן הוא לא מוותר על דרישת המשמעת. שגם זה בעיני כבוד ואכפתיות לילד. בהרצאה אסביר את הגישה עם דוגמאות שלי ושל המשתתפים.
להקשיב ולהבין ילדים - תקשורת מקרבת עם ילדים


עולמם הפנימי של ילדים עשיר- הם מרגישים וחושבים בעוצמות. את רגשותיהם ומחשבותיהם הם מעבירים בדרכים ישירות (אומרים) ובעיקר בדרכים עקיפות. לעיתים חסרות להם מילים, ופעמים רבות המסרים לא מודעים אף להם. ילדים מאותתים באופן סמוי על תחושותיהם. אם בהתנהגויות ואם ברמזים. כך למשל ילד הטוען שמשעמם לו מנסה אולי לאותת שקשה לו, וילד שצועק שלא אכפת לו מנסה לומר שאכפת לו מאוד אלא שהתייאש. לנו המבוגרים לא קל להבין את המסרים הגלויים והסמויים של הילדים. לחלקם קשה לנו להקשיב- אם בגלל שהמסרים קשים (הילד מעביר עלינו ביקורת) אם בגלל שהמסרים לא מקובלים עלינו בשיפוט הבוגר שלנו (מה פתאום הוא לא רוצה ללמוד, זה חשוב) ואם בגלל שאנחנו ממהרים לענות ולהיות צודקים עוד לפני שהקשבנו והבנו את הילד.
בהרצאה אפרט את המחסומים להקשבה מדויקת לילדים. אסביר כיצד ניתן להבין מסרים סמויים, וכיצד ניתן לנהל דיאלוג אמפטי ומקדם כדי להבין אותם טוב יותר.
דיאלוג בנושא משמעת ואחריות


בהרצאה יוסברו מחד הצורך האנושי בגבולות, ומאידך הקשיים בשמירת גבולות על ידי דמויות הסמכות (הורים, מורים) בעידן המודרני. אנו בתקופה המעבירה מסרים סותרים של צורך בסמכות ומשמעת מחד, וצורך בדמוקרטיה מאידך. בהרצאה נכיר את הפרשנויות האישיות שיש לכל אחד מאתנו על 'המשמעת הרצויה'. במיוחד נתמקד בציפיות הלא ריאליות שיש לרבים למשמעת מלאה, מהירה, 'מחייכת' והגיונית. ציפיה ל'משמעת פנימית'- אחריות, במקום שאינה אפשרית. ציפיות אלו גובות מחיר יקר של כעס מיותר המפחית מיעילות תהליך המשמעת. בהרצאה יוצע מודל ציפיות ריאלי המתאים למשמעת לילדים בגילאי הגן ועד גיל ההתבגרות. נדבר על טכניקות מרכזיות 'לדבר משמעת' עם ילדים (בבית/בכתה), להיות 'קשים לבעיה ורכים לבני האדם', לשמור על גבולות אך בדרך הומניסטית ומכבדת.
אכפת לך ממני? פערים במיצב


בתי ספר רבים מדווחים על פער מדאיג במבדקי המיצ"ב בין חווית המורים המרגישים שאכפת להם, והם קרובים בפועל לתלמידים, לבין חווית התלמידים הטוענים שהמורים לא קרובים, לא אכפתיים ולעיתים גם משפילים . הפער מטריד במיוחד בבתי ספר בהם הושקע מאמץ רב בקשר עם התלמידים גם מתוך תפיסה לחשיבות הקשר וגם בתרגום התפיסה לעשייה- קוימו שיחות אישיות, קבוצתיות, ניתנה עזרה לתלמידים, ובכל זאת לא ניכרה תוצאה מספקת. בהרצאה אסביר מספר מקורות לפער, ולכל אחד מהם אציע מספר דרכים לצמצם אותו. כך למשל, המושגים בהם אנו משתמשים בשיח עם עצמנו ועם התלמידים על הקרבה והאכפתיות הוא מופשט, ולכן מטבעו קשה להגדרה ברורה ולהסכמה על טבעו. מה שהמורה מתכוונת בכך שהיא 'משקיעה ואכפתית בתלמיד' אינו אותה החוויה של התלמיד לגבי מה זו השקעה ואכפתיות של מורה. אי אפשר להתווכח על חוויה. אפשר כן, לדבר עליה ולתרגם אותה למושגים התנהגותיים, לשאול את התלמידים 'מה זאת אכפתיות עבורם?' שיפרטו 'התנהגויות אכפתיות ולא אכפתיות'. לדבר על קונפליקטים מובנים בתוך סיטואצית אכפתיות המורה- למשל , כשמורה לא מספק דרישה של תלמיד, האם עדיין אכפת לו? . תלמידים וגם מבוגרים נוטים לפרש מושגים באופן פשטני, ותפקיד המחנך לעזור לילדים לרכוש את המושגים בצורתם המורכבת כפי שהם מתבטאים ביום יום החינוכי. אפשר גם להבין את החוויה של התלמידים מההיבט התרבותי של גילם, וההיבט של המורים מחווית גילם ותפקידם, להבין היכן קשה לבטא אכפתיות במצבי לחץ ותסכול בחינוך ועוד. ההבנה של מקור הפערים, תעזור להפחית את התסכול והאכזבה מהתוצאות, ולכוון לשיפור הדיאלוג עם התלמידים, שהוא בפני עצמו מקדם קרבה ואכפתיות.
חיזוק תחושת הערך של ילדים, וגם של מורים...


הדימוי העצמי שלנו הוא הדרך שבה אנו תופסים את עצמנו, והערך שאנו נותנים לעצמנו- חיובי גבוה, או שלילי נמוך. דימוי עצמי נמוך פועל לרעתנו: פוגע בתחושת הערך, מקשה להתאמץ כדי להצליח, ופוגע גם ביחסים החברתיים בגלל הפרשנויות השליליות שהוא מייצר. דימוי עצמי חיובי פועל לטובתנו: מדרבן אותנו להתאמץ ולהצליח, מחזק אותנו גם כשקשה, ומעודד אותנו ליחסים חברתיים טובים. הורים ומורים רוצים ומוכנים לעשות 'הכל' כדי לחזק את הדימוי העצמי של הילדים, אך לא תמיד יודעים כיצד. בהרצאה יוצגו הדרכים השונות לחיזוק הדימוי העצמי של הילדים, דרכים הניתנות ליישום בכתה ובבית.

 

מאמרים ומצגות למערכת החינוך

שילוב משמעת ואכפתיות בחינוך - מודל תקשורת חיובית סוגסטיבית

להיות קשה לבעיה ורך לאדם- זהו אתגר חינוכי מרכזי שמורים והורים מתלבטים בו. כיצד לשמור על גבולות וסמכות עם ילדים, ובו זמנית גם להיות קרובים ואכפתיים כלפיהם. המאמר מתאר את מקורות הדילמה, מציע דרך אינטגרטיבית לראות את המשמעת והאכפתיות משולבים ביניהם מציע כפתרון מעשי את מודל התקשורת החיובית הסוגסטיבית. שילוב של תיקוף וסוגסטיה בכוחות הילדים שבשילוב עם גבולות משיג את מטרת הסמכות והקרבה בו זמנית.

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 20.04.2017

אכפת לך ממני? הסברים לפערים במיצב

פערים במיצ"ב בתקשורת בין מורים החווים את התקשורת בינם לבין התלמידים חיובית מכפי שחווים אותה התלמידים. במאמר יש הסברים לפער והצעות לבתי הספר כיצד להתמודד כיצד לשפר את הדיאלוג בין המורים לתלמידים לשפר את האכפתיות הקרבה ביניהם.

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 07.10.2011

להכיל מורים בתהליך מקביל להכלת  תלמידים - מודל 'ערובה' להכלה

המאמר מציע מודל  עם ארבע המלצות מעשיות להטמעה יעילה של ההכלה במערכת החינוך. מומלץ להקים קבוצה למורים לעיבוד רגשותיהם ולחיזוק המוטיבציה הפנימית שלהם להכלה. לחזק את מיומנויות ההתמודדות של המורים בגישה מכילה עם 'מקרי קצה' בכתה עצמה (אסטרטגיות ויסות רגשי, והתיחסות לכתה כקבוצה בכלל ולהתנגדויות בפרט). חשובה במיוחד ההדרכה הקבוצתית למורים על תאורי מקרים מהשטח, שתאפשר למידה והתפתחות אישית ומקצועית ביכולות ההכלה והשילוב. הנכם מוזמנים לקרא ולקחת מהמאמר לעשיה החינוכית שלכם

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 01.07.2019

מוטיבציה –  לחזק את הרצון, ולהשיג מטרות

מדריך יישומי למורים והורים. הבנת מהות המוטיבציה, הגורמים המעכבים אותה, והדרכים לחזק אותה- בחיים בכלל ובבית הספר בפרט. במאמר המלצות רבות שניתן להפעיל בבית ובכתה.

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 27.09.2010

תהליכים קבוצתיים בכתה- התמודדות עם בעיות משמעת ומוטיבציה

במאמר יוסברו ההבדלים בין התמודדות עם בעיות משמעת ומוטיבציה בכתה בגישה הפרטנית אל מול הקבוצתית. יפורטו תהליכים קבוצתיים המסבירים בעיות בכתה, יויוצעו דרכי התמודדות מעשיות

לקריאת המאמר המלא >>

מאת: חלי ברק שטיין

תאריך פרסום: 17.03.2007

 

סרטונים למערכת החינוך

לפניכם סרטוני הדרכה קצרים וממוקדים שהכנתי עבורכם. הם משלבים בחיוך תובנות ועצות בנושאים מרכזיים המעסיקים אתכם.

אתם מוזמנים לצפות בהם להנאתכם. תרגישו בנוח לשתף בהם גם אנשים נוספים  

ספרים

 

בגובה העיניים - לדבר עם ילדים

ספר הדרכת הורים הבודק באמצעות דוגמאות מחיי היום יומיום כיצד לקיים דיאלוג יעיל עם ילדים. הספר עוסק בתחומי דיאלוג שונים כמו: כיצד להקשיב לילד ולהבין אותו, כיצד להזמין את הילד לשתף בעולמו הפנימי. כיצד לעזור לילד בשיחות לפתרון בעיות. כיצד לדבר בנושאי משמעת, ולעודד אחריות, ולבסוף - כיצד לדבר בנושאים מאיימים כמו מוות וגירושין.


הספר בוחן את הדיבור הפנימי של כל הורה עם עצמו, הציפיות, הפרשנויות ותפיסות העולם האישיות שלו, שמכתיבות את הדיאלוג שלו עם ילדו. הספר מדריך את ההורים כיצד לקיים עם ילדם דיאלוג פתוח, הדדי המבוסס על אמון וקירבה. ספר ישיר ומעשי!


* הספר נכתב במשותף עם שירה שושן גלנץ

בגובה העיניים - חלי ברק.jpg
תקשיבו לי רגע - חלי ברק.jpg

הספר מאפשר למבוגרים מבט לעולמם הפנימי של ילדים, עולם סמוי שלא קל להבינו.
מועלות בו שאלות המטרידות הורים מינקות ועד גיל ההתבגרות, כמו: איך לאהוב בלי לפנק, איך לפתח עצמאות ואחריות, איך לחזק בטחון עצמי, למה יש מריבות בין אחים, ועוד.


התשובות ניתנות בשם הילדים עצמם המסבירים בגוף ראשון יחיד את רגשותיהם ומדריכים את המבוגרים כיצד לעזור להם. תשובות הילדים מספרות את מה שהיו אומרים בעצמם אילו היו יכולים להתנסח בשפה ובהגיון של מבוגרים, והן מתבססות על תרגום תאוריות מרכזיות בתחום , ונסיון קליני רחב של המחברת. ספר יחודי ומרתק!

תקשיבו לי רגע! שאלות של הורים - תשובות של ילדים